No surprises Thursday as qualifying continues
The going was slow Thursday morning, the second day of qualifying for the Nov. 8 primary election.
Most of the races developing so far involve the St. Mary Parish School Board and the Baldwin Town Council.
In the School Board race, Lindsey Anslem is challenging District 3 incumbent Kenneth E. "Kenny" Alfred.
In District 8, Scott Babin and Chad Paradee have qualified to run. Incumbent Michael Taylor has yet to qualify in the Berwick-area district.
Andrew Mancuso has qualified to run in District 10. Incumbent Dwight Barbier hadn't qualified as of 11:30 a.m. Thursday.
In District 7, Murphy Pontiff qualified to run for the seat held by Wayne Deslatte, who hasn't yet signed up to run for re-election.
Incumbents Alaina Black, Ginger Griffin, Marilyn LaSalle, Roland Verret, Joseph Foulcard, Tammie Moore and Alfred have qualified. No one has qualified to run for the District 4 seat held by Pearl Rack.
Qualifying continues through Friday.
Qualifying through 11:30 a.m. Thursday were:
U.S. Senate
--Beryl Billiot, no party, Kentwood
--Incumbent John Kennedy, R-Baton Rouge
--Gary Chambers Jr., Democrat, Baton Rouge
--"Xan" John, other, Lafayette
--W. Thomas La Fontaine, no party, New Orleans
--MV "Vinnie" Mendoza, Democrat, Pontchatoula
--"Luke" Mixon, Democrat, Bunkie
--Salvatore P. Rodriguez, Democrat, Tangipahoa
--Syrita Steib, Democrat, Metairie
--Thomas Wenn, other, Amite
3rd Congressional District
--Holden Hoggatt, Republican, Lafayette
--Thomas "Lane" Payne, Republican, Perry
--Jacob "Jake" Shaheen, Republican, Lake Charles
6th Congressional District
--Brian Belzer, Republican, Prairieville
Associate Justice,
Louisiana Supreme Court,
District 6
--John L. Weimer, no party, New Orleans
1st Circuit Court
of Appeal
Division B
--Mitchell "Mitch" Theriot, Republican, Lockport
Division D
--Tanner Magee, Republican, Houma
--Steven Miller, Republican, Raceland
Public Service
Commission
District 4
--No qualifiers as of 11:30 a.m. Thursday
St. Mary Parish
School Board
District 1
--Joseph C. Foulcard Jr., incumbent, Democrat, Franklin
District 2
--Tammie Lynn Moore, incumbent, Democrat, Jeanerette
District 3
--Kenneth E. "Kenny" Alfred, incumbent, Republican, Morgan City
--Lindsey Anslem, Republican, Morgan City
District 4
No qualifiers as of 11:30 a.m. Thursday.
District 5
--Ginger S. Griffin, incumbent, Republican, Patterson
District 6
--Marilyn LaSalle, incumbent, Republican, Patterson
District 7
--Murphy J. Pontiff Jr., Republican, Franklin
District 8
--Scott Babin, Republican, Berwick
--Chad Paradee, Republican, Berwick
District 9
--Alaina L. Black, incumbent, Republican, Morgan City
District 10
--Andrew Mancuso, no party, Morgan City
District 11
--Roland H. Verret, incumbent, no party, Amelia.
Patterson Mayor
--Rodney Grogan, incumbent, Democrat
Berwick Mayor
--Duval Arthur Jr., incumbent, no party
Baldwin Mayor
--Herbert "H.B." Bell, Democrat
--Clarence A. Vappie, Democrat
Patterson
Police Chief
No qualifiers at 11:30 a.m. Thursday
Baldwin
Police Chief
--Anthony "Gip" Gibson, Democrat
--Ronnie Fuselier, Democrat
Patterson
City Council
(5 elected at large)
--Lee A. Condolle, incumbent, Democrat
--Travis "T.D." Darnell, incumbent, Democrat
--Ray Dewey Sr., incumbent, Democrat
Berwick Town
Council
(5 elected at large)
--Colleen Nicklas Askew, incumbent, Republican
--Kevin P. Hebert, incumbent, Republican
--Ludness "Lud" Henry, incumbent, Republican
--Raymond P. Price, incumbent, Republican
--James Richard, incumbent, Republican
Baldwin
Aldermen
--Margaret Clark Coleman, Democrat
--Everett Wayne Logeman, Democrat
--Marion J. Newton, Democrat